מהו גז טבעי?

man on platform

גז טבעי הוא מקור האנרגיה הפוסילי הנקי ביותר, המייצר רמות נמוכות יותר של פליטת גזי חממה ומזהמים בהשוואה לדלקים הפחמימנים הכבדים יותר, כמו פחם ונפט.  הוא מצוי במעבה האדמה (ביבשה או מתחת לפני הים) במצב צבירה גזי. הוא חסר צבע וריח, קל מהאוויר ומורכב ברובו ממתאן בשילוב פחמימנים נוספים.

הגז הטבעי שבמאגר "לווייתן", לדוגמה, נוצר מפירוק חומר אורגני המצוי בשכבות המכונות "סלע מקור". מקורו בשרידי צמחים ובעלי חיים ששקעו בקרקעית הים ונקברו תחת חומר אורגני ומשקעים נוספים.

הגז מופק באמצעות קידוח לתוך המאגר והזרמתו באמצעות תשתית ייעודית . התערובת הנשאבת כוללת גז ,מים וגז מעובה (קונדנסט), אותם יש להפריד במתקן טיפול.

השימוש העיקרי בגז טבעי מתבצע בתחנות כח כמקור אנרגיה להפקת חשמל ובמפעלי תעשייה. ניתן להשתמש בו גם לחימום ביתי ולשימושים תעשייתיים נוספים.

חמישה יתרונות של הגז הטבעי

  • הגז הטבעי מקטין את זיהום האוויר

בדו"ח מפל"ס 2021, מייחס המשרד להגנת הסביבה את ההפחתה המשמעותית בפליטה לאוויר של תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית בין השנים 2012 ל-2021 בעיקר לעלייה בשימוש בגז הטבעי בייצור חשמל במקום בשימוש בפחם. לפי המשרד להגנת הסביבה,  כמויות הפליטה לאויר של תחמוצות חנקן המדווחות למפל"ס פחת בשנים 2012-2021 ב-69%  והיקף הפליטה לאוויר של תחמוצות גופרית פחתו ב- 84%. 

  • הגז הטבעי מגדיל את הכנסות המדינה

פיתוח מאגר "לוויתן" (ומאגרים נוספים במידה ויתגלו) לא רק יזרימו גז טבעי נוסף למשק שלנו, אלא גם מיליארדים רבים לקופת המדינה שיאפשרו להגדיל את ההשקעות בחינוך, רווחה, תשתיות ועוד.לפי דו"ח של משרד האנרגיה משנת 2021 הכנסות המדינה מתמלוגי גז ממאגר תמר הסתכמו מ-2013 ועד 2021 ב- 6.3 מיליארד שקלים. לפי הדוח, הכנסות המדינה בשנת 2020 ו- 2021 מתמלוגי גז ממאגר לוויתן הסתכמו בכ- 1.2 מיליארד שקלים.

  • תעשיית הגז הטבעי תורמת לשגשוג המשק הישראלי

לפי דו"ח של משרד האנרגיה משנת 2021,  מ-2014 עד 2021 חסך המעבר לגז טבעי למשק הישראלי כ-116 מיליארד שקלים בעלויות אנרגיה. פיתוח מאגר תמר בהשקעה של כ-11 מיליארד שקלים ופיתוח מאגר לוויתן בהשקעה של יותר מ -13 מיליארד שקלים (לשלב הראשון של הפרויקט) הוכיח את מחויבותנו לאספקת צרכי האנרגיה של המדינה. 

בין השנים 2017-2018 השקענו קרוב ל-1.2 מיליארד שקלים ברכישת שירותים וציוד מחברות ישראליות מקומיות. מעל 70% מעובדי שברון מדיטרניאן לימיטד בארץ הינם ישראלים שעברו הכשרות במסגרת החברה כדי להתמחות בתחום הגז והנפט. השקענו 12 מיליון שקלים והקמנו בשיתוף עם המכללה הטכנולוגית רופין את מרכז נובל-רופין לאנרגיה וגז טבעי, בית ספר למקצועות הגז והאנרגיה, במטרה לספק מענה לאומי להכשרת עובדים ולסייע בפיתוח הידע הטכנולוגי והמקצועי הנדרש לתעשיית הגז הטבעי הישראלית ולהוביל את מהפכת האנרגיה הנקייה.

  • הגז הטבעי מחזק את הביטחון האנרגטי של ישראל 

עד 2004 נאלצה ישראל לייבא כמעט את כל הדלקים המשמשים לייצור חשמל. עם תחילת הזרמת הגז ממאגר ים תטיס ולאחר מכן מתמר נכנסה המדינה לעידן חדש של ביטחון אנרגטי, שהתעצם עוד יותר עם תחילת הזרמת הגז ממאגר לוויתן.

כמויות הגז הטבעי הגדולות שנמצאו במימי ישראל יכולות לספק את צרכי האנרגיה שלנו בארץ ומסייעות בחיזוק הקשרים  עם מדינות שכנות המעוניינות ברכישת גז טבעי. לראשונה בתולדותיה, הפכה ישראל מיבואנית ליצואנית אנרגיה  תוך חיזוק מעמדה בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט.

 

  • הגז הטבעי אינו משמש רק לייצור חשמל, אלא גם למטרות נוספות, בהן תחבורה

נכון להיום פועלים בעולם למעלה מ-28.5 מיליון כלי רכב המונעים על ידי גז טבעי דחוס, בדגש על תחבורה ציבורית.

בנוסף, ניתן להגדיל את הערך המוסף לכלכלה מהגז הטבעי ע"י הרחבת השימוש בו במפעלים עתירי צריכת אנרגיה, מחקר ופיתוח ויצירת תעשיות המשך.