הפרויקטים שלנו בישראל

לוויתן

מאגר הגז "לווייתן" הוא אחת מתגליות הגז הגדולות בעולם במים עמוקים בעשור הראשון של המאה הנוכחית, ופיתוחו הוא פרויקט האנרגיה הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל. כ-200 מהנדסים לקחו חלק בתכנון ההנדסי של הפרויקט ובתהליך הקמתו הועסקו כ-7000 עובדים מ-25 מדינות. המאגר התגלה ע"י נובל אנרג'י כיום שברון מדיטרניאן לימיטד (39.66%), ניו מד אנרג'י (45.34%) ורציו אנרגיות (15%) בחודש דצמבר 2010.

שדה הגז ממוקם בעומק הים התיכון, כ-130 ק"מ מערבית לחיפה. 

פיתוח המאגר כולל קידוח ארבע בארות הפקה לעומק ממוצע של כ-5 קילומטרים מפני הים, הנחת צנרת הולכה על קרקעית הים והקמת מתקני טיפול ייעודיים בלב ים. כל אלו בוצעו בהשקעה כספית המוערכת בכלמעלה מ- 12 מיליארד שקל לפיתוח שלב א' של המאגר. כעת ניתן להפיק ממנו כ-12 BCM  גז טבעי בשנה.

הודות לפיתוחו של פרוייקט לווייתן, יכולה  מדינת ישראל ליישם את החלטת משרד האנרגיה להפסיק את השימוש בפחם כדלק לייצור חשמל עד 2025 ולאפשר לכלל תושבי מדינת ישראל לנשום אוויר נקי ובריא יותר. עם סיום פיתוח מאגר לווייתן, ביצעה מדינת ישראל קפיצת דרך והפכה לראשונה בתולדותיה ליצואנית גז טבעי בכמויות משמעותיות.

תמר

מאגר הגז "תמר" התגלה בינואר 2009 ופותח תוך ארבע שנים בלבד בהליך מואץ שנועד לענות על הצורך המיידי של ישראל בגז טבעי לאור הפסקת אספקת הגז הטבעי ממצרים.

החברות השותפות במאגר "תמר" הן שברון מדיטרניאן לימיטד (25%), ישראמקו (28.75%), תמר פטרוליום (16.75%), מובדאלה אנרג'י (11%), תמר אינווסטמנט 2 (11%), דור גז (4%) ואוורסט (3.5%).

המאגר ממוקם כ-90 ק"מ מערבית לחיפה בעומק של כ-5,000 מטר מתחת לפני הים ומשתרע על פני שטח של 100 קמ"ר.

הגז הטבעי ב"תמר" מופק באמצעות שש בארות הפקה, המפיקות בין 7.1 ל-8.5 מיליון מ"ק גז ליום כל אחת. עיקר הטיפול בגז הטבעי (ייבוש, הפרדת נוזלים, הפרדת קונדנסט וכו') מבוצע על אסדת "תמר" הממוקמת כ-24 ק"מ מערבית לחופי אשקלון. הודות לפרויקט "תמר" עברה ישראל לראשונה בתולדותיה לעידן של עצמאות אנרגטית כאשר הפרויקט מספק כ-70% מתצרוכת האנרגיה של ישראל לייצור חשמל. ההפחתה של השימוש בפחם, מזוט וסולר הובילה לשיפור באיכות האוויר.

מאגר מרי בי

שנתיים לאחר כניסת נובל אנרג'י  לפעילות בישראל, בעקבות פעילות חיפושים של צוותי האקספלורציה שלנו, גילינו ב-2000 את מה שתהיה הראשונה בסדרת תגליות גז טבעי פורצות דרך - מאגר "מרי-בי" שהכיל כ- 28 BCM של גז טבעי ופותח במסגרת פרויקט "ים תטיס". יחד עם שותפינו הישראליים "דלק", "דלק קידוחים" ו"אבנר", סיפקנו כבר ב-2004 גז טבעי למשק המקומי ולמעשה לראשונה בתולדות ישראל, גז טבעי כחול לבן זרם לחופי המדינה.